MSBS GROT

Modułowy System Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56) Grot – programy badawczo-rozwojowe z docelowym wdrożeniem modułowej broni strzeleckiej, które doprowadziły do powstania demonstratorów technologii i prototypów polskiego karabinka automatycznego, opartego na bazie wspólnej komory zamkowej dla układów klasycznego i bezkolbowego. Docelowo broń ta ma zastąpić AKM, AKMS, RPK i uzupełnić karabinek wz. 96 Beryl. Programy związane z MSBS-5,56 są prowadzone w ramach przyszłego polskiego „żołnierza przyszłości” – indywidualnego systemu walki Tytan.

Rodzina karabinków MSBS-5,56 jest (będzie) indywidualną bronią samoczynno-samopowtarzalną. Zasada działania oparta jest na wykorzystaniu energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór lufy, wykorzystuje krótki ruch tłoka gazowego. Broń wyposażona jest w regulator gazowy umożliwiający regulowanie ilości gazów prochowych, które po odprowadzeniu zasilają jej automatykę. Od 2013 roku możliwe są dwa ustawienia: normalna ilość gazów oraz całkowite odcięcie ich dostępu do rury gazowej, przez co po strzale mechanizm broni nie zadziała. Ma to zastosowanie głównie wtedy, gdy żołnierz używa broni z tłumikiem dźwięku, by dźwięk poruszającego się zamka nie zdradzi jego pozycji, a na dodatek cała energia gazów prochowych działa na pocisk co zwiększa moc wystrzału. Ryglowanie przez obrót zamka z siedmioma występami ryglowymi. Mechanizm spustowy uderzeniowy kurkowy, z kurkiem zakrytym, umożliwiający strzelanie ogniem pojedynczym lub ogniem ciągłym.

Zasilanie z dwurzędowych magazynków łukowych o pojemności 30 naboi (możliwość użycia magazynków 10; 20; 60 i 100-nabojowych) zgodnych z normą draft STANAG 4179. Konstrukcja broni modułowa, mechanizmem centralnym jest monolityczna komora zamkowa, wykonana z duraluminium. Pozostałe moduły to: lufa, suwadło z zamkiem, urządzenie powrotne, kolba i łoże z szyną montażową, komora spustowa z tworzywa sztucznego. W klasycznym układzie, na grzbiecie broni długa szyna do montażu akcesoriów zgodna ze standardem STANAG 2324, w karabinku bezkolbowym dodatkowy chwyt transportowy z szyną STANAG 2324 do zamocowania celownika kolimatorowego, celownika optycznego, noktowizyjnego i termowizyjnego. Dwie dodatkowe szyny mogą być dokręcane w przedniej części łoża, aby umożliwić zastosowanie oświetlenia taktycznego, laserowych wskaźników celu, trzecią szynę można zamocować na wsporniku lufy do mocowania dwójnogów i uchwytów pionowych i składanych oraz innych akcesoriów.

Broń może zostać dostosowana do strzelca praworęcznego lub leworęcznego. Przełącznik rodzaju ognia, zwalniacz zamka i bezpiecznik znajdują się po obu stronach broni. Komora zamkowa ma dwa okna wyrzutowe łusek, po obu stronach broni. Nieużywane okno zasłaniane jest pokrywą, która chroni przed dostawaniem się do środka zanieczyszczeń. Zamek również przestawny, może wyrzucać łuski na prawą lub lewą stronę. Po wystrzeleniu ostatniego naboju zespół ruchomy zostaje zatrzymany w tylnym położeniu na zaczepie uruchamianym przez donośnik magazynka.

źródło: wikipedia